środa, 19 listopada 2008

Religia na emigracji


Nowa sytuacja życiowa emigrantów, odmienny kontekst społeczno-kulturowy w jakim przyszło żyć przybyszom z Polski, odgrywają niewątpliwie dużą rolę w kształtowaniu się ich postaw religijno-społecznych. Zmienił się dla nich system funkcjonowania państwa, warunki ekonomiczno-polityczne, możliwości zawodowe, a także sytuacja religijna. Wszystko to stwarza nową rzeczywistość, która oddziałuje na emigracyjną społeczność, kształtuje na nowo jej myślenie i przebudowuje system uznawanych wartości.
Polski Kościół rozpoczął walkę o dusze polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii. Jak się okazuje, większość z nich nie bierze udziału w praktykach religijnych. Księża rozbudowują więc parafialne strony internetowe, roznoszą ulotki informujące o mszach, rekolekcjach i naukach przedmałżeńskich.
Choć kościoły w Wielkiej Brytanii, w których odprawiane są polskie msze, pękają na pozór w szwach, to dane na temat odsetka praktykujących polskich emigrantów nie wyglądają już tak dobrze.
Według szacunków Polskiej Misji Katolickiej w Londynie w nabożeństwach i praktykach religijnych uczestniczy zaledwie kilka procent z 800 tysięcy zamieszkałych w Wielkiej Brytanii Polaków. Nasi rodacy zapominają o Bogu, bo przyjeżdżając na Wyspy Brytyjskie, wpadają w wir kariery i zarabiania pieniędzy. Znacznym utrudnieniem dla regularnego praktykowania jest także brak katolickich parafii w mniejszych miejscowościach, w których są jedynie kościoły anglikańskie.
Aby odwrócić niekorzystną tendencję, polski Kościół ruszył z duszpasterską ofensywą. Pierwszym krokiem było wysłanie na wyspy w ciągu ostatnich kilku lat kilkudziesięciu księży. Dziś w Wielkiej Brytanii jest ich w sumie 117. Są to głównie młodzi duchowni, którzy dobrze znają język angielski.
Do emigracji docierają na różne sposoby. Rozlepiają plakaty z informacjami o polskich nabożeństwach i spotkaniach, po sklepach i polskich ośrodkach kultury dystrybuują ulotki zachęcające do udziału w mszach, rekolekcjach, czy naukach przedmałżeńskich. Niektórzy organizują nawet integracyjne wyjazdy w walijskie góry.
W związku z rozproszeniem Polaków ważną rolę odgrywa internet, za którego pośrednictwem polskie parafie informują o najważniejszych wydarzeniach.
Kościół także zbliża do siebie emigrantów, wypełniając pustkę emocjonalną, która towarzyszy im na obczyźnie.

Brak komentarzy: